Matcha arbata – kaip ji gaminama?

Matcha (tariama ma-cha) yra žaliosios arbatos milteliai. Kaip ir įprasta žalioji arbata, ji gaunama iš Camelia Sinensis augalo ir turi daug naudos sveikatai, įskaitant didelį antioksidantų ir kitų sveikų junginių kiekį. Nors tai yra žaliosios arbatos rūšis, matcha labai skiriasi nuo tradicinės žaliosios arbatos tuo, kaip arbatos gamintojai ją augina ir apdoroja bei kaip arbatos mėgėjai ją ruošia ir geria. Spalva yra vienas iš pirmųjų būdų nustatyti matcha kokybę. Ryški žalia ceremoninio aukščiausios kokybės matcha spalva gaunama iš chlorofilo. Šie lygiai yra labai aukšti, nes augalas pavėsyje auga tris savaites. Ūkininkai nuima žaliosios arbatos lapus ir pašalina stiebus bei gyslas. Ne visų produktų, parduodamų kaip „matcha“, stiebai ir lapai buvo pašalinti, tačiau tai yra labai svarbus žingsnis, norint, kad jie būtų klasifikuojami kaip tikroji „matcha“. Po to lapas akmenimis sumalamas į smulkius miltelius – paruoštas suplakti į šiltą vandenį ir gerti. Užuot mirkant arbatos lapelius ir geriant užpilą, vartoti matcha reiškia suvartoti visą lapelį. Pastaruoju metu matcha tapo dar populiaresnė už tradicinę žaliąją arbatą dėl savo didžiulės naudos sveikatai, kreminės tekstūros ir žemiško skonio. Bet ar žinojote, kad šiuose nuostabiuose žaliosios arbatos milteliuose yra dar daugiau? Štai keletas įdomių faktų, kurių galbūt anksčiau negirdėjote.

1. Matcha sukurta netikėtai

Istorijos knygose perskaitysite, kad kinai atvežė matchą į Japoniją maždaug XII amžiaus pabaigoje, tačiau tai nėra visiškai tikslu. Tuo metu matcha buvo visiškai kitoks produktas. Ruošti matcha tada reiškė tiesiog skrudinti ir malti žaliosios arbatos lapelius. Matcha arbata, kurią žinome šiandien, atsirado tik tada, kai arbatos augintojai netyčia išrado Oishita auginimą, o tai reiškia, kad ji auginama šešėlyje. Procesas sukūrė žaliosios arbatos miltelius su ryškia žalia spalva ir sodresniu skoniu. Per atšiaurią žiemą Japonijos arbatos augintojai atsitiktinai atrado naują Camellia Sinensis auginimo būdą, kai turėjo uždengti arbatos augalus šiaudais ir nendrių konstrukcijomis, kad išvengtų šalčio žalos. Dėl šešėlių ir saulės šviesos trūkumo augalai gamina daugiau chlorofilo naujuose ūgliuose, kad pagerintų fotosintezę. Rankomis nuskynus ir apdorojus sodrios spalvos jaunus pumpurus, ūkininkai buvo nustebinti sodresnės, kreminės arbatos miltelių ir toliau gamino ją tokiu būdu.

2. Tai vienintelė suspensinė arbata pasaulyje

Matcha arbata yra 100% unikali! Užuot naudoję lapus, kaip yra daroma su kitomis žaliosiomis arbatomis, matcha arbata yra smulkių miltelių pavidalo. Jūs naudojate matcha plaktuvą, kad išplaktumėte miltelius į karštą vandenį, suspensiją. Kadangi matcha žaliosios arbatos milteliai netirpūs, išgerkite juos iš karto, kol lapų dalelės nenusės puodelio dugne. Dėl šios unikalios savybės matcha žalioji arbata yra vienintelė suspensija pasaulyje! Tai taip pat reiškia, kad gausite daugiau fantastiškos matcha naudos sveikatai, įskaitant didelį antioksidantų.

3. Vandens temperatūra turi įtakos Matcha skoniui

Trys pagrindiniai elementai sudaro jūsų matcha arbatos skonio profilį: Teaninas, katechinas ir kofeinas. Matcha žaliojoje arbatoje esantis teaninas suteikia jai saldų, švelnų skonį. Katechino kiekis suteikia sutraukiantį skonį, o jame esantis kofeinas suteikia skoniui kartaus atspalvio. Kadangi virimo procesas išgaunamas esant skirtingoms temperatūroms, galite sukalibruoti skonio profilį reguliuodami karšto vandens temperatūrą, kurią naudojate gamindami. Teaninas vienodai gerai išgaunamas įvairiose temperatūrose, tačiau katechinai ir kofeinas geriausiai išgaunami šiek tiek aukštesnėje temperatūroje. Jei norite švelnesnio skonio, įsitikinkite, kad karšto vandens temperatūra yra žemesnė nei 65°C, tokiu būdu išgausite daugiau teanino ir mažiau katechino bei kofeino. Rekomenduojame 70°C temperatūrą, kad Matcha arbata būtų skaniausia ir subalansuota. Taip pat galite eksperimentuoti su matcha latte, kai į išplaktą matchą įpilsite pieno putų. Bet kuriuo atveju jūs vis tiek gausite visas maistines savybes.

4. Matcha yra net sveikesnė nei įprasta žalioji arbata!

Daugelis žmonių žino apie puikią tradicinės žaliosios arbatos maistinę vertę ir didelį joje esantį antioksidantų, amino rūgščių ir kitų sveikų junginių kiekį. Tačiau ne visi žino, kad matcha turi dar didesnę maistinę vertę. Kai vartojate matchą, į ją patenka visas lapas, kitaip nei kitos arbatos, kurias mirkote, pavyzdžiui, juodoji arbata. Taigi jūs gaunate visą maistinę medžiagą ir naudą. Matchoje yra iki 15% daugiau aminorūgščių nei kitose žaliosiose arbatose. Viename puodelyje tradicinės žaliosios arbatos yra apie 3 mg aminorūgščių, o vidutiniame puodelyje matcha yra beveik 45 mg! Ceremoninės klasės matcha turi maždaug dešimt kartų daugiau antioksidacinių savybių nei žalioji arbata. Pasak mokslininkų, atlikusių ORAC (deguonies radikalų absorbcijos pajėgumo) testą, matcha žaliosios arbatos milteliuose yra 1348 antioksidantų vienetų grame – 125 kartus daugiau nei špinatuose. Kadangi ūkininkai augina matchą naudodami šešėlinio augimo metodą, augalai gamina daugiau aminorūgšties L-teanino nei įprasta užplikyta žalioji arbata, o tai suteikia papildomą raminamąjį poveikį ir padeda lengviau sutelkti dėmesį. Nenuostabu, kad sveiko maisto parduotuvėse yra matcha žaliosios arbatos! Geros naujienos yra tai, kad jums net nereikės ieškoti sveiko maisto parduotuvės, kad galėtumėte įtraukti matcha žaliąją arbatą į savo kasdienį racioną – Gourmet life parduotuvėje galite rasti itin platų, aukštos kokybės Matcha asortimentą.

5. Matcha įvertinti galite pagal spalvą

Ar jūsų matcha melsvai žalia ar rusvai geltona? Aukštos kokybės japoniška matcha arbata turi melsvai žalią atspalvį, o rusvai geltona rodo šiek tiek žemesnę rūšį. Japonijoje matcha arbata klasifikuojama pagal tai, ar jos spalva primena pušies ar bambuko žalią. Pušys yra ryškesnės žalios spalvos, o bambuko žaluma šviesesnė su geltonu atspalviu. Kuo ryškesnė ir ryškesnė žalia spalva, tuo aukštesnė matcha klasė. Aukščiausios klasės ryškiausios spalvos matcha yra skynimo metodo, vadinamo Niyou Tsumi (dviejų lapų skynimas), produktas, kai ant arbatos augalo stiebų švelniai nuskinama aukščiausia, jauniausia lapų pora.

6. Matcha vertinti galite ir pagal aromatą

Matcha terminologijoje aukščiausios klasės matcha aromatas vadinamas „oika“ aromatu. Tai būdingas gaivus aromatas, kurį turi tik pavėsyje užauginta žalioji arbata. Be matchos, tik viena kita japoniškos žaliosios arbatos rūšis turi panašų kvapą: aukštos kokybės gyukuro arbata. Kuo sviestiškesnis, patrauklesnis bus matcha aromatas, tuo labiau arbatos gėrėjas bus linkęs mėgautis matcha puodeliu.

7. Matcha turi paslaptingą 5 skonį

Jei kada nors mėgavotės aukščiausios klasės matcha, žinosite, kad jos skonis yra paslaptingas, kurio negalite apibūdinti kaip saldų, kartų, sūrų ar rūgštų. Taip yra todėl, kad matcha yra vienas iš nedaugelio maisto produktų pasaulyje, turintis nuostabią priklausomybę ir paslaptingą 5-ąjį skonį: umami. Jis gaunamas iš pavėsyje augančių Camelia Sinensis arbatos augalo jaunų ūglių. Kai augalas bus auginamas kitu būdu, jis turės žymiai mažiau maistinių savybių ir visiškai kitokio skonio.

8. Matcha yra jautri saulei, orui, šilumai ir drėgmei

Visos žaliosios arbatos yra minimaliai oksiduojamos, kad išliktų arčiau pradinės, iš anksto nuskintos, žalios būsenos. Ūkininkams nuskynus lapus, jie defermentuojami, kad būtų išvengta tolesnės oksidacijos. Tai ta pati koncepcija, kaip ir tada, kai obuolys paruduoja, o skonis kitoks po to, kai jis supjaustomas ir veikiamas oro. Matcha yra ypač jautri oksidacijai, kuri gali įvykti, nes ji yra veikiama saulės šviesos, drėgmės, oro ir karščio. Tai pakeis miltelių spalvą ir skonį. Kai perkate matcha, įsitikinkite, kad perkate matcha hermetiškoje, nepermatomoje pakuotėje, ir laikykite ją vėsioje ir sausoje vietoje, apsaugotoje nuo saulės spindulių, drėgmės ir karščio, ypač atidarius.

9. Su „Matcha“ galite nuveikti daug daugiau nei išsivirti arbatos

Matcha arbatos gėrimas yra daug daugiau nei japoniškos arbatos ceremonijos ir matcha latte. Tai tikrai puikus ir universalus ingredientas, kurį galite naudoti įvairiais būdais.

Tradicinis būdas yra supilti matcha arbatą į dubenį, užpilti karštu vandeniu ir plakti matcha šluotele, kol ji taps kreminė ir putojanti. Čia galite gauti viską, ko reikia šiam metodui. Jei nemėgstate matcha arbatos tokiu būdu, galite pasigaminti matcha latte arba naudoti ją kaip kitų maisto produktų ingredientą. Štai keletas pavyzdžių:

  • Paruoškite ledinę matcha arbatą naudodami mažiau karšto vandens, o tada užpilkite šaltu vandeniu ir ledo kubeliais. Jei norite, galite šiek tiek pasaldinti natūraliu saldikliu, pavyzdžiui, stevija.
  • Įmaišykite miltelius į savo rytinius kokteilius.
  • Pasigaminkite matcha latte su kokosų pienu arba migdolų pienu veganiškam skanėstui.
  • Pakeiskite šiek tiek miltų recepte, kad galėtumėte kepti bandeles ar pyragus arba gaminti matcha blynus ar vaflius.
  • Įdėkite jį į savo rytinį avižinių dribsnių arba kokteilių dubenį.
  • Gaminkite matcha ledus su kitais supermaistais, pavyzdžiui, goji uogomis ar mėlynėmis, kad gautumėte papildomų antioksidacinių savybių.
  • Pradėję eksperimentuoti su matcha, nustebsite, kaip lengva įtraukti šį supermaistą į savo kasdienę mitybą.