Kalamata alyvuogės – Graikijos delikatesas

Kalamon arba Kalamata alyvuogės yra garsiausia valgomųjų alyvuogių veislė Graikijoje ir visame pasaulyje. Ruda-juoda spalva su raudonais ir violetiniais atspalviais, smaili forma, sodrus skonis ir švelnus kartumas – tai savybės, dėl kurių ji yra unikali visame pasaulyje.

Graikija su Viduržemio jūros klimatu yra puiki vieta alyvmedžiui augti. Dėl vietinių ir regioninių klimato skirtumų bei dirvožemio sąlygų Graikijoje atsirado vis naujų alyvuogių veislių. Štai kodėl šiandien yra daugybė graikiškų alyvuogių rūšių. Kiekviena rūšis turi savo charakterį.

Kalamata alyvuogės auga Peloponeso pusiasalyje, pietų Graikijoje ir tūkstančius metų vaidino svarbų vaidmenį žmonių mitybos racione. Alyvmedžiai auga po nuostabia Graikijos saule ir turi daug didesnius lapus nei kitų rūšių alyvmedžiai visoje šalyje ir pasaulyje.

Kalamata alyvuogės skinamos rankomis spalio pradžioje. Vaisių derliaus nuėmimo laikas lemia ne tik vaisiaus dydį ir kokybę, bet ir sveikatą stiprinančių ingredientų kiekį. Nepaisant purpurinės spalvos ir dydžio, jos dažnai priskiriamos juodosioms valgomosioms alyvuogėms, taip pat gali būti naudojamos alyvuogių aliejui gaminti. Kaip ir dauguma alyvuogių, jos iš prigimties yra karčios, todėl prieš vartojimą jos dažniausiai apdorojamos. Šiame sunokimo etape alyvuogių vandens kiekis vis dar yra mažas, o tai turi įtakos jų kietumui, taigi ir kokybei. Tačiau švieži vaisiai dar nevalgomi ir iš karto dedami į sūrymą. Šis procesas žinomas kaip „grūdinimo“ procesas ir naudojamas jų skoniui pagerinti.

Tik nuskynus alyvuoges yra keli būdai jas paruošti vartojimui:

  1. Trumpiausias būdas yra pamirkyti alyvuoges sūryme savaitę, o tai padidina jų natrio kiekį. Tada darbininkai jas maišo su sūrymu, vyno actu, citrinos skiltelėmis ir alyvuogių aliejumi.
  2. Ilgesnis būdas yra padaryti įpjovą kiekvienoje alyvuogėje ir laikyti jas 10% sūriame vandenyje fermentacijai, kol jos pasidarys karčios. Šis procesas paprastai trunka apie tris mėnesius.

Kalamata alyvuoges galite naudoti:

  • Salotoms (garsiosios graikiškos salotos): šviežios graikiškos salotos negali būti vadinamos graikiškomis be alyvuogių.
  • Makaronų padažas: pasigaminkite skanų makaronų padažą su alyvuogėmis, kad pasijustumėte lyg Italijoje.
  • Puikiai papildo užkandžių lėkštes: Kalamata alyvuogės puikiai dera su vynu ir įvairių rūšių sūriais.
  • Patiekalų gardinimas: supjaustytas alyvuoges galima naudoti picoms, makaronams, sumuštiniams ir įvyniojimams apibarstyti.
  • Alyvuogių pasta: alyvuoges galima naudoti kaip užtepėlę.